Čo je nebanková hypotéka

Máte záujem o rekonštrukciu doterajšieho bývania, alebo si chcete zaobstarať úplné nové bývanie, avšak pre bankový sektor nie ste dosť bonitní klienti? V danom prípade však nemusíte byť zúfalí, nakoľko finančný trh poskytuje možnosti ako riešiť situáciu, v prípade ak Vás bankový sektor odmietol. Nielen banky ale aj rôzne nebankové spoločnosti poskytujú dlhodobé, hypotekárne úvery na financovanie Vašich potrieb v danej oblasti, pričom neskúmajú bonitu klienta a ani nenahliadajú do výpisu registra dlžníkov. Pre mnohých sa tak práve tento typ, tzv. nebankovej hypotéky stáva posledným východiskom ako riešiť svoju situáciu.

Čo rozumieť pod terminologickým spojením nebankový hypotekárny úver?
Nebankové hypotéky poskytujú súkromné subjekty (nebankové spoločnosti), ktoré majú určené vlastné podmienky, pričom v zásade sa jedná o úver, ktorý napriek tomu, že nie je poskytovaný bankovým sektorom napĺňa primárne charakteristiky štandardného hypotekárneho úveru. To znamená, že úverový vzťah nesie znaky, akými je dlhodobá splatnosť úveru, založenie financovanej resp. inej nehnuteľnosti v prospech financujúceho subjektu.

Aký je zásadný rozdiel medzi bankovými a nebankovými hypotekárnymi úvermi?
Na rozdiel od bankových spoločností, nebankové poskytujú dlhodobé bezúčelové úvery, ktoré:

  • sa vyznačujú vyššou úrokovou sadzbou (od 5 % p. a. vyššie)  a kratšou dobou splatnosti (približne  10 rokov)
  • poskytujú súkromné subjekty bez dokladovania účelu použitia finančných prostriedkov,
  • sú poskytované bez overovania registra dlžníkov, pričom ručiť možno aj cudzou nehnuteľnosťou na území štátu.

V ktorých prípadoch sa využíva nebanková hypotéka?
Z vyššie uvedeného tak vyplýva, že nebanková hypotéka sa využíva predovšetkým v prípadoch, ak žiadateľ nemôže z rôznych príčin získať hypotéku prostredníctvom bankovej spoločnosti. Najčastejšie ide o prípady nedostatočne preukázateľného príjmu, exekučné konanie, ako aj záznam v registri dlžníkov.

 

Spolupracujeme s partnermi